SPONSORLUK SEÇENEKLERİ VE İŞLEYİŞ

Markalar, televizyon dizilerine veya programlarına çeşitli şekillerde sponsorluğu uygulayabilir.
Sponsorluk seçeneklerini özet olarak aşağıdaki gibi listeleyebiliriz;

Sunar – Sundu: Reklam kuşağından hemen sonra, yayın başlangıcından hemen önce, genellikle 3-5 saniye uzunluğunda olan sponsorluk seçeneğidir. Aynı zamanda yayın bittiğinde de tek reklam olarak yayınlanır. Genellikle ana sponsorluk olarak nitelendirilir. Marka algısına en çok etki eden, izleyicilere markayı uzun süre maruz bırakan modellerden birisidir. Sunar-Sundu sponsorlukları genellikle uzun süreli olarak gerçekleştirilir. Anlaşma şartları iç yapımlarda ve dış yapımlarda farklılık göstermektedir.

Devam Ediyor – Devam Edecek: Dizi veya programlar reklam arası verdiğinde, reklam dönüşünde 3-5 saniye uzunluğunda yayınlanan sponsorluk seçeneğidir. Genellikle “Sunar – Sundu” sponsorlarının tercih sebebidir. Tek başına ayrı bir hak olarak sunulmaz. Sundu – Sunar sponsoru isteğe bağlı olarak “Devam Ediyor – Devam Edecek” kuşaklarını değerlendirebilir. Dizinin veya programın uzunluğuna göre yayınlanma adeti değişkenlik gösterebilir. Anlaşma şartları iç yapımlarda ve dış yapımlarda farklılık göstermektedir.

Senaryo Bazlı Ürün – Hizmet Yerleştirme: Markanın ürününü veya hizmetini, dizi oyuncuları veya program sunucuları aracılığı ile yayın içinde uygulamalarını kapsayan sponsorluk seçeneğidir. Ürün yerleştirme olarak anılmaktadır. Ürün yerleştirmeler etkili kullanıldığında en verimli sponsorluk uygulamalarıdır. Dizinin veya programın uygun sahnelerinde “aleni reklam kokmayacak şekilde” ürün senaryoya dahil edilerek hem merak uyandırıcı hem de tanıtım amaçlı etkili içerikler oluşturulabilir.  Ürün yerleştirmeler kendi arasında farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar; sadece sözel yerleştirme, sadece görsel yerleştirme ve uygulamalı marka kullanımı olarak 3 ana başlıkta özetlenebilir. Logolu ve logosuz yerleştirmeler de uygulanabilmektedir. Ürün yerleştirmelerin ücretlendirmesi proje bazlı olarak belirlenebilmektedir. Yerleştirme uzunluğu, kullanılan oyuncuların popülerliği ve diğer detaylar fiyatlandırmayı değiştirmektedir. Ürün yerleştirme konusundaki diğer detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Ürün Sponsorluğu: Markanın ürününü geçici olarak sunması ve karşılığında ürünün oyuncular ve sunucular tarafından kullanılmasıdır. Genellikle kıyafet, takı, ayakkabı, aksesuar gibi ürünlerde tercih edilir. Ayrıca genel kullanıma yönelik otomobil, telefon, halı, mobilya gibi sektörler için de tercih etmektedir. Ürünler kalıcı olarak sunulmaz, kullanıldığında iade edilir ve yeni ürünler takdim edilir. Ürün sponsorluğu karşılığında bölüm sonlarındaki akan logolarda, (kartvizit) markalar, ürün maliyetlerine göre sıralandırılır. Bazı durumlarda ürünler, senaryo bazlı yerleştirme seçeneği ile birleştirilir ve verimliliğin artması sağlanır.

 

SPONSORLUK DETAYLARI VE BÜTÇE

Dizisponsoru.com hem çalıştığı markalar hem de diziler ve programlar konusunda seçici davranmaktadır. Genel reyting ve sosyal medya reytinglerinde üst sıralarda yer alan yapımlar ile ilgilenmekteyiz. Oyuncu kadrosu, senaryosu, yayın günü ve saati, yayınlanan kanal, dizilere ait sosyal medya hesapları gibi detayları sponsorluk konusunda ön plana almaktayız. Bu sayede iyi markaların iyi projelerde yer almalarını sağlamaktayız. Gerçekleşen sponsorlukları gerek internet sitemizden gerekse de instagram hesabımızdan paylaşmaktayız.

Sponsorluk seçeneklerinden; Sunar – Sundu, Devam Ediyor- Devam Edecek ve Senaryo Bazlı Yerleştirme sponsorlukları her yapıma göre değişkenlik göstermektedir. İlgili sponsorluk seçenekleri için ayrıca bir bütçe ayrılması gerekmektedir.

Ürün sponsorluğu seçeneği ise ek bütçe olmaksızın veya çok cüzi rakamlar ile gerçekleşmektedir. Sosyal medya kullanımı hakkı, oyuncu tercihi gibi ek özellikler opsiyonel olarak sunulur. Barter anlaşması olarak ürün karşılığında logo yayını ve görsel paylaşımı yapılmaktadır. Logoların sıralaması, ürünün değerine göre sıralanmaktadır. Satış fiyatı yüksek olan ürünler, dizi-program bitişinde üst sıralarda, satış fiyatı daha düşük olan ürünler ise daha alt sıralarda yer almaktadır. Bu sebeple kartvizit alanı, tam ekran ve sıralı ekran olarak ikiye ayrılır. Giyim ürünlerinde logolar, oyuncunun ismi ile verilebilir. Ürünler, sponsor olan markanın belirlediği adet üzerinden alınır.

 

SOSYAL MEDYA VE TANITIM

Instagram hesabımız üzerinden, karakter görseli, karakter ismi ile birlikte sponsor olunan ürünler, etkili hashtag kullanımı ve marka etiketi ile güncel halde paylaşılır. Markanın online mağazasında ürün satışa sunulmuşsa, internet sitemiz üzerinden ürünün mağaza bağlantısı eklenerek satışa yönlendirilir.

 

İŞBİRLİĞİ İLETİŞİM

Sponsorluk işbirlikleri için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
info@dizisponsoru.com